Nyheder Marts 2004



27-12-05
Julestævne.

Kamilla bevarede sin 1. plads i Stenhusets julestævne, og derudover var der mange fine præstationer af de mange Clockere der deltog i det 41. udgave af julestævnet. Five O`Clock var den klub udenfor Stenhuset der deltog med de flest spillere.
Kamilla vinder hovedpræmien, men vi skal ikke glemme at Lotte H. Pedersen tog sig af E/A rækken, og Bettina Hansen blev nr. 3.
I B. rækken fik Michelle S. Nielsen en flot 2. plads, og Lis Møltorp blev i samme række nr. 3.
2. juledags starter gav et flot resultat til Morten fra ungdomsrækkerne. Hele 1321 kegler ( + handicap 108 ) væltede Clockernes unge talentfulde spiller, og det gav ham 1. pladsen foran et andet stort talent nemlig Mark, der i rene kegler lavede imponerende 1337 ( + handicap 72 ). Lasse lavede 1115
Udover de unge var der også gode seniorer til start, her er et udpluk af resultater.
Lis Møltorp 1081, Anne-Mette Dam Christensen 1050, Nils Rosa 1215, Karl Johan Thomsen 1077, Søren Wedel 951 og Henning Møltorp 885.

25-12-05
Julestævne.


Glad Kamilla

Damernes hovedpræmie er nu i hænderne på Kamilla.
Kamilla leverede igen et fornemt resultat på hele 1344.
Serieforløbet: 270 - 215 - 236 - 212 - 197 - 214 = snit 224.
Andre resultater: Bettina Hansen 1263, Mette Kristiansen 1257, Charlotte Olsen 1115, Henriette Johansen 1091, Janni Olsen 1085, Joan Wedel 1063, Karina Rosa 1035.
Carsten Topp 1296, Henning Andersen 1283, Tommy Olsen 1211, Ulrik Nielsen 1144, Michael Christiansen 1275, Søren Wedel 951.
Udover Mark har følgende af vore unge spillet: Lasse 1051, Morten 1131, og Rikke.

Et af vore gamle medlemmer Casper Colding deltog i rækken uden licens med et flot resultat på 1102, og i samme række lavede Søren Lindy Wedel 1034.

Stævnet slutter i morgen 2. juledag med flere gode Clockere til start.


18-12-05
Julestævne.

Formstærke Thomas leverede et fremragende resultat i dagens start, ved Stenhusets julestævne.
225-191-238-236-237-248 ialt 1375 lød Thomas score på.
I ekstraspillet fører Thomas med følgende resultat: 236-237-248 ialt 721.
Andre resultater af Clockerne E/A Kim Johansen med 1144.
i B rækken lavede Jess Riis 1192, og Per Schou 1121.
I C. rækken Karl Johan Thomsen 1071 og Jørgen Pedersen 982.


Thomas Jørgensen

Hos damerne er der indtil videre kun tre Clockere der har spillet.

Lotte Houbo Pedersen fører stævnet og står dermed til at vinde hovedpræmien. Lotte lavede formidable 1326 fordelt således: 224-193-260-194-218-237.
I E/A rækken lavede Lotte Jeppesen 1136.
B. rækken Michelle S. Nielsen 1154.

Bedst af alle
Lotte Houbo Pedersen


Hos ungdommen har Mark Skriver Nielsen også spillet, og det blev til flotte 1151 fordelt på disse serier
212 201 204 188 166 180.



15-12-05
50 år.


Møder i denne unge mand,
ønsk ham tillykke med fødselsdagen.


14-12-05
Julefrokost

Meget hyggelig julefrokost med 30 af vore medlemmer som deltagere.
Lotte havde lavet en god mad, og vi havde selv sørget for det gode humør.
Selve bowlingspillet fik en populær vinder i Tommy Olsen ( Svenna Cup ).
Handicapturneringen havde Henriette, Michael og Ulrik som de 3. bedste.
Og så gav Karl Johan som traditionen siger - Flade jensen

Mette Kristiansen, Lotte H. Pedersen og Kamilla Kjeldsen fik også deres velkommen til klubben, med et rungende Five O`Clock hej.
Aftenen sluttede med et fornøjeligt pakkespil.

Tommy Olsen Ulrik(3) Henriette(1) Michael(2) - og Flade Jensen



11-12-05
2. holdet herrer

Det var en ynk!
Vi tabte med 8-2 til BK 98.
Vi lavede 3781 kegler, serierne var på 1014 (gav 2 point) 915,903 og 949.
Kun talentet Steen kunne være sin indsats bekendt (750), resten var langt under daglig standart.

3. holdet vinder med 6-4 over BK Outsiders, bedste mand blev Mike med 699 derefter Erland med 641.


10-12-05
2. holdet damer

Kampen mod BK Outsiders i morgen søndag, er aflyst..


08-12-05
Julefrokost

Vi bliver 29 medlemmer til julefrokosten, og det er:
Michelle S. Nielsen, Kamilla Kjeldsen, Charlotte Olsen, Henriette Johansen, Janni Olsen, Ann-Camilla Vaughan, Bettina Hansen, Karina Rosa, Mette Kristiansen
Frode Christensen, Carsten Topp, Dion Jensen, Tommy Olsen, Kim Johansen, Niels Jørgen Andersen, Steen Jensen, Karl Johan Thomsen, Erland Christensen, Mike Vaughan, Ulrik Nielsen, Jess Riis, Michael Christiansen, Per Schou, Thomas Jørgensen, Henning Andersen, Keld Larsen, Leo Christensen, Nils Rosa, Torben Andersen

Er du ikke på listen, kontak Frode omgående.

Husk lige at tage en pakke med til spillet, samt det gode humør..


05-12-05
Vagter

Så er de første 6 vagter i 2006 besat.


04-12-05
1. holdet herrer.

Smut fik 8 point ud af mødet med Stenhuset og Five O`Clock.
Vore gode venner fra Stenhuset lavede kun 4400 kegler i deres møde med Smut, vi lavede hele 4804.
Kim havde en af sine helt gode dage - nåede næsten 900 - med et resultat på 893, serieforløb på 204-277-180-232.
Også Tommy var godt spillende med 841 serierne var 194-224-198-225, Nils lavede 798, og Ulrik 783.
Thomas lavede 415 i sine 2 serier (ny kugle) Harris og Jess lavede 552 og 522.
Flot kamp af alle spillerne.

Dagens spiller
Kim Johansen


03-12-05
2. holdet vinder over nærmeste konkurent.

Sejr på 6-4 til 2. holdet som dermed bevarer deres flotte 1. plads.
BK Outsiders lametævede os i første serie med hele 161 kegler. Efter den dårlige start - 1043 - fik vi langsomt fat i spillet, de næste serier lød på 1143 - 1102 - 1153 og vi vandt altså kampen 6-4.
Bedste spiller blev Michael med 783 Per lavede 778, Jørgen spillede en god kamp og lavede 757.
Frode blev skiftet efter 2 serier, Keld kom ind og lavede 381. Holdet lavede ialt 4441.

2. holdets piger, ville gøre det bedre, og de fik da også en komfortabel sejr på 10-0. (ikke uventet)
Kampens bedste spiller blev Mette Kristiansen med 810 foran Michelle Skriver Nielsen 778, og Charlotte lavede 776.
Holdet lavede 4256 mod Brønderslevs 3818.


02-12-05
Vagter.

Allerede nu kan du tilmelde dig vagter i 2006.